Jak wybrać projekt domu?

By 22 stycznia 2014Bez kategorii

Wybór projektu to bardzo ważny krok na drodze do zrealizowania inwestycji, jaką jest budowa własnego domu. Ma on ogromne znaczenie ponieważ przełoży się w bezpośredni sposób zarówno na koszty budowy, jak i na późniejszy komfort użytkowania budynku.
Przede wszystkim gdy wybieramy projekt domu powinniśmy zapomnieć o kierowaniu się najnowszymi trendami, zwłaszcza jeśli nasz budżet jest ograniczony. Trendy mają to do siebie, ze bardzo szybko ulegają zmianie, często również nie kładą wcale uwagi na wygodę i praktyczne aspekty budynku. Tymczasem dom jest inwestycją, z której będziemy korzystać przez bardzo wiele lat i jakość jej wykonania będzie przekładała się na naszą wygodę i dobre samopoczucie praktycznie każdego dnia. Nie ma sensu poświęcać wygody w pogodni za modą.
Oczywiście każdy inwestor chciały wybudować jak największy dom. Jednak wybór projektu domu o dużym metrażu przełoży się oczywiście w bardzo dużym stopniu na koszty budowy. Wiele osób zapomina również o ty, że dotyczy to większych kosztów późniejszej eksploatacji, w tym przede wszystkim ogrzewania takiego domu. Czasem warto jest zdecydować się na mniejszy budynek z lepiej zagospodarowaną przestrzenią.
Projekty domów dostępne w katalogach kuszą wieloma ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi. Są to często domy luksusowe o podwyższonym standardzie. Oczywiście każdy chciałby mieć taki dom, należy jednak zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście nas na to stać. Możliwość pochwalenia się taką inwestycją przed znajomymi, rodziną, czy sąsiadami jest oczywiście bardzo kusząca, niekoniecznie jednak musi być warta zadłużenia się na całe życie.
Jak widać wybór odpowiedniego projektu domu jest zdecydowanie trudnym zadaniem. Takiej decyzji nie warto podejmować pochopnie, dlatego musimy przygotować się na spędzenie bardzo dużej ilości czasu na przeglądaniu różnych rozwiązań w katalogach biur projektowych.