Domy niskoenergetyczne.

By 12 marca 2014Bez kategorii

Coraz częściej zanim podejmiemy decyzję o budowie domu bierzemy pod uwagę koszty jakie może on generować w przyszłości. Nic więc dziwnego, że coraz więcej inwestorów wybiera domy energooszczędne. Projekty budownictwa tego typu różnią się od budownictwa tradycyjnego przynajmniej jednym ważnym elementem: wprowadzone zostają rozwiązania, które pozwalają bardzo rozsądnie zarządzać energią.
Projekty domów niskoenergetycznych to zazwyczaj budynki o nieskomplikowanej, prostej bryle, bardzo często osadzonej w planie kwadratu lub prostokąta o dwuspadowym dachu. Prosta forma zmniejsza ryzyko "ucieczki" energii. Może to być rozczarowanie dla wszystkich tych, którzy chcieliby posiadać budynek o nietypowym kształcie - w domu o nietypowej bryle straty energii cieplnej będą o wiele większe. Warto pamiętać o tym, że budynki energooszczędne nie wykorzystują tak skomplikowanych rozwiązań technologicznych jak domy inteligentne, nie znaczy to jednak wcale, że zarządzanie energią w domu niskoenergetycznym musi być utrudnione. Aby dodatkowo zaoszczędzić, można regulować ogrzewanie poprzez zainstalowanie specjalnego elektrycznego sterownika. Bardzo dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na jeden rodzaj ogrzewania, bez względu na to, czy będzie to ogrzewanie podłogowe, konwekcyjne, czy ogrzewanie prądem elektrycznym.
Domy niskoenergetyczne to wspaniałe rozwiązanie, które coraz częściej jest wybierane przez Polaków. Niewątpliwy wpływ na to mają rosnące ceny prądu, gazu czy węgla, ale też coraz większa świadomość dotycząca użycia nowych technologii. Czy jednak wybór projektu domu niskoenergetycznego opłaca się? Jego budowa jest wprawdzie droższa, pamiętajmy jednak, że budowa domu to inwestycja na długie lata. I choć koszty budowy nie zwrócą się od razu, z całą pewnością mogą się one wyrównać po kilku latach systematycznej eksploatacji domu.