Płaski dach w domach parterowych.

By 28 lutego 2014Bez kategorii

Coraz częściej odchodzi się od tradycyjnego budownictwa, który budzi dalekie skojarzenia z dworkiem szlacheckim, na rzecz domów bardziej nowoczesnych, często domów jednokondygnacyjnych lub budowanych w zabudowie szeregowej. Często też zmiana stylu budowania pociąga za sobą nieznaczne z pozoru zmiany, które tak naprawdę widoczne są dopiero wtedy, gdy projekt zostaje wykonany.
I tak na przykład projekty domów parterowych bardzo często są projektami, które mają płaski dach. Kiedyś kojarzył się on jedynie z brzydotą i tandetą, teraz jednak powoli wraca do łask, co więcej pozwala na projektowanie oryginalnych budynków, którym daleko do klockowatego budownictwa sprzed kilkudziesięciu czy kilkunastu lat. Czy warto uwzględniać płaski dach w projektach domów jednokondygnacyjnych?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Plusem zastosowania płaskiego dachu jest przede wszystkim obniżenie kosztów, a dach i piwnica to, jak wiadomo, najbardziej kosztowne elementy całej budowy. Dach plaski będzie o wiele tańszy, co więcej, zwiększa on ilość powierzchnie użytkowej, wewnątrz budynku nie powstają bowiem skosy, które ciężko byłoby zagospodarować. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że w przypadku budynku jednopiętrowego powierzchnia użytkowa odgrywa bardzo ważną rolę. Kolejną zaletą płaskiego dachu jest to, że dzięki niemu można zmniejszyć straty energii cieplnej, trzeba jednak upewnić się, że uszczelnienie jest starannie wykonane. Warto dodatkowo wspomnieć o tym, że na płaskim dachu bez żadnych problemów można zainstalować urządzenia klimatyzacyjne czy anteny satelitarne.
Zdaje się, że płaskie dachy okażą się być dobrym rozwiązanie w projektach domów parterowych. Warto jednak pamiętać, że nie wszędzie mogą być one instalowane. Nie znajdują one zastosowania w tych obszarach Polski, w których coroczne opady śniegu są obfite.