Czym charakteryzuje się luksusowy dom?

Czym charakteryzuje się luksusowy dom?

Kwi 22, 2014

Budowa domu to olbrzymi wydatek i nieraz najpoważniejsza inwestycja w całym życiu, dlatego osoby, które decydują się na takie przedsięwzięcie zazwyczaj chcą być pewne, że wydały swoje pieniądze w najlepszy możliwy sposób.
Nadal niezbyt dużą popularnością cieszą się domy luksusowe. Wynika to zazwyczaj z wyższych kosztów inwestycji. Jeśli jednak zależy nam na komforcie mieszkania, powinniśmy wziąć pod uwagę możliwość wybudowania właśnie domu luksusowego. Czym charakteryzuje się takie rozwiązanie i co sprawia, że jest godne uwagi każdego inwestora? Dom luksusowy to oczywiście przede wszystkim większy metraż, a co za tym idzie więcej przestrzeni mieszkalnej. W projektach tego typu budynków kładzie się również zazwyczaj większy nacisk na estetykę, kosztem praktycznych rozwiązań, na przykład energooszczędności. Możemy jednak znaleźć domy jednorodzinne o podwyższonym standardzie, które doskonale łączą ciekawą architekturę z praktyczną oszczędnością.
Kolejną cechą luksusowych domów jest oczywiście wyższy standard wykonania oraz zastosowanie lepszych materiałów budowlanych. Oczywiście lepsze materiały to również większy wydatek, jednak ich jakość będzie wpływała w bardzo dużym stopniu na komfort mieszkańców oraz długość życia samego budynku. Jeśli interesują nas rozwiązania, które będą służyły rodzinie przez wiele pokoleń, dom o podwyższonym standardzie i wysokiej jakości wykonania jest bez wątpienia pomysłem wartym rozważenia.
Czasem warto jest odłożyć budę w czasie, zgromadzić więcej środków i zainwestować w dom, który rzeczywiście spełni wszystkie nasze wymagania. Warto przejrzeć wcześniej projekty różnych budynków i zorientować się jakie rozwiązania są dostępne oraz z jakimi kosztami będą się wiązały. W ten sposób podejmiemy optymalną decyzję, z której będziemy zadowoleni przez bardzo wiele lat, my oraz nasze dzieci i wnuki.

Założenia domu energooszczędnego

Założenia domu energooszczędnego

Kwi 19, 2014

Dzisiaj gorącym tematem jest energooszczędność. W trosce o dobro środowiska naturalnego Unia Europejska wspomaga tego rodzaju inwestycje. Energooszczędność warta jest uwagi nie tylko ze względu na środowisko. Energooszczędne budownictwo mieszkaniowe przynosi wiele korzyści głównie dla samych zainteresowanych czyli dla inwestorów. Decydując się na budowę domu energooszczędnego, decydujemy się na zdecydowanie niższe rachunki za energię grzewczą. Zapotrzebowanie energetyczne domów energooszczędnych jest zdecydowanie niższe niż domów budowanych w tradycyjny sposób. Tradycyjny, czyli najczęściej murowany. O tym czy dom będzie energooszczędny decyduje projekt. Dobre projekty domów z niskim zapotrzebowaniem energetycznym zakładają zastosowanie odpowiednich materiałów, porządnego układu pomieszczeń czy zastosowanie materiałów izolacyjnych. Zwykle projekt domu energooszczędnego zakłada, że warstwa izolacyjna jest grubsza, przynajmniej o kilka centymetrów. Najczęściej wykorzystywanym materiałem izolacyjnym w domach energooszczędnych jest wełna oraz styropian. Głównym założeniem domów energooszczędnych jest więc to by straty ciepła były jak najmniejsze. Domy energooszczędne powinny również posiadać prawidłową wentylację. W domach energooszczędnych warto zainwestować między innymi w pompy ciepła. Pompy ciepła pobierają ciepło skumulowane w gruncie, wodzie bądź powietrzu. Dzięki temu można cieszyć się przez cały rok ciepłą wodą. W domach energooszczędny dobry projekt domu odgrywa niebagatelną rolę. Architekt na podstawie zdobytej wiedzy powinien sam wiedzieć najlepiej jakie rodzaju instalacje grzewcze oraz wentylacyjne zaspokoją zapotrzebowanie energetyczne danego budynku. Dobry projekt nowoczesnego domu energooszczędnego powinien również wykorzystywać położenie domy względem stron świata. Wszystkie, a właściwie większość okien powinny być zlokalizowane na stronę południową.

Projekt domu z prefabrykatów.

Projekt domu z prefabrykatów.

Kwi 18, 2014

Tradycyjne budownictwo powoli odchodzi do lamusa. Teraz stawia się raczej na projekty domów nowoczesnych – odnosi się to nie tylko do ich wyglądu, ale również do zastosowanych w nich nowych technologii. Jakie nowe rozwiązania mogą być zastosowane w takim budownictwie? Czy odejście od domów tradycyjnych i budownictwa tradycyjnego na rzecz budownictwa nowoczesnego to słuszne rozwiązanie?
Przede wszystkim, projekty domów nowoczesnych uwzględniają szybszy czas ich budowy. Dlaczego taki dom można zbudować szybciej? To proste – podczas jego budowy wykorzystuje się większe elementy, np. bloczki keramzytowe, które mają bardzo dobrą izolację cieplną. Co więcej – wypalane są one w piecach, mogą więc przybierać najrozmaitsze formy i kształty. Takie konstrukcje szkieletowe mogą być wykonane o wiele szybciej niż żmudne kładzenie cegieł. Poza tym, bloki keramzytowe zamawia się w fabryce podając odpowiednie wymiary, nie trzeba więc martwić się o to, że na budowie zostaną nam jakieś niepotrzebne materiały.
Trzeba również zwrócić uwagę na drugą stronę medalu: projekty domów współczesnych nierzadko bywają droższe niż projekty domów tradycyjnych, nie mówiąc już o ich wykonaniu. Na cenę ma wpływ jakość materiałów oraz to, że są to materiały gotowe, na zamówienie. Kolejną kwestią jest to, że do postawienia takiego domu nie wystarczy ekipa budowlana, która stawia domy tradycyjne. To zupełnie inny typ budownictwa dlatego musimy zadbać o to, by zatrudnić profesjonalistów, którzy doskonale znają się na montażu gotowych elementów – ekipa taka jest zazwyczaj zdecydowanie droższa. Pozostaje jeszcze kwestia dowozu materiałów na plac budowy i ukształtowanie działki. Budowa takiego domu odbywa się za pomocą dźwigów. Dostarczenie materiałów nie będzie możliwe tam, gdzie ziemia jest wilgotna, lub nie ma wytyczonego dojazdu. To bez wątpienia kolejna kwestia, którą należy się zająć.

Czy warto budować z drewna?

Czy warto budować z drewna?

Kwi 18, 2014

Na rynku znajduje się bardzo wiele różnych materiałów budowlanych. Wybór jednego z nich wymaga wiedzy i doświadczenia, dlatego jeśli decydujemy się na budowę domu, tego typu decyzje zawsze powinniśmy konsultować ze ekspertem.
Jedną z możliwości, które możemy wziąć pod uwagę są bale drewniane. Domy parterowe i piętrowe wykonane z tego materiału cieszą się coraz większą popularnością, przede wszystkim ze względu na ich charakterystyczny wygląd i niepowtarzalną atmosferę, którą tworzą. Domy drewniane mają jednak bardzo wiele innych zalet, na które warto zwrócić uwagę. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że drewno jest najbardziej ekologicznym materiałem, co ma bardzo duży wpływ zarówno na stan środowiska naturalnego, jak i na zdrowie mieszkańców. Niepowtarzalny mikroklimat, który zapewniają domy z drewna, wpływa bardzo korzystnie na samopoczucie mieszkańców. Obawy wielu osób budzi trwałość konstrukcji z drewna. W tej kwestii kluczowe znacznie ma oczywiście odpowiednie zabezpieczenie naturalnego materiału. Właściwie przygotowane drewno będzie bardzo trwałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych.
Warto jest także pamiętać o tym, że drewno daje bardzo duże możliwości konstrukcyjne. Pozwalana na tworzenie bardzo prostych, minimalistycznych i nowoczesnych konstrukcji, ale również przygotowania niezwykle dekoracyjnych, rzeźbionych detali. Bardzo dobrze sprawdza się połączenie drewna z innymi naturalnymi materiałami, takimi jak kamień i szkło. W ten sposób powstaje wyjątkowo elegancka kompozycja, która może mieć bardzo nowoczesny charakter.
Budowa domów drewnianych nie jest skomplikowana i przebiega szybko dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Jest to rozwiązanie, które pozwala na doskonałe połączenie bardzo estetycznych rozwiązań, komfortu i troski o zdrowie oraz stan środowiska naturalnego.

Na czym polega adaptacja projektu?

Na czym polega adaptacja projektu?

Kwi 15, 2014

Coraz więcej osób decyduje się na wybór gotowego projektu domu, który został przygotowany przez biuro projektowe. Jest to praktyczne rozwiązanie, pozwalające na zaoszczędzenie zarówno sporej ilości czasu, jak i pieniędzy. Jednocześnie dostępna na runku oferta jest tak duża, że każdy znajdzie bez trudu projekt domu, który będzie mu odpowiadał pod względem wielkości, stylu oraz rozmieszczenia pomieszczeń.
Jednocześnie decydując się na gotowy projekt domu, warto jest pamiętać o tym, że w takim przypadku zawsze konieczna będzie adaptacja projektu. Dostosowanie projektu domu do wymogów działki jest konieczne ze względu na różne warunki, takie jak rodzaj podłoża oraz lokalny plan zagospodarowania przestrzennego. Projektant, który zajmuje się dostosowaniem projektu może również udzielić pomocy w załatwieniu formalności. Warto skorzystać z takiego wsparcia, ponieważ problemy z załatwieniem wszystkich potrzebnych pozwoleń mogą w bardzo dużym stopniu wpłynąć na opóźnienie rozpoczęcia budowy. Architektowi adaptującemu projekt możemy przekazać pełnomocnictwa, które pozwolą mu na reprezentowanie nas we wszystkich organach administracji w trakcie załatwiania koniecznych dokumentów i pozwoleń. Dzięki temu można zyskać więcej czasu na planowanie samej budowy i na przykład na wybór materiałów budowlanych. Warto pamiętać, żeby tego typu decyzje również skonsultować z projektantem lub przyszłym kierownikiem naszej budowy. Dzięki temu unikniemy różnych komplikacji, błędów i nieporozumień, które mogą również wpłynąć niekorzystnie na tempo realizacji naszej inwestycji.
Warto jest zdawać sobie sprawę z tego, że cały proces dostosowania projektu oraz załatwiania wszystkich formalności zazwyczaj zabiera bardzo dużo czasu. Niestety biurokracji nie da się przeskoczyć i trzeba uwzględnić to wszytko w swoich planach dotyczących budowy domu.

Idealny architekt.

Idealny architekt.

Kwi 10, 2014

Projekt domu to pierwszy krok w wędrówce, której celem jest stanie się właścicielem domu. Bardzo często projekty domów przeglądamy bez wcześniejszego przemyślenia wielu poważnych kwestii, decydujemy się na gotowe projekty i w tym miejscu kończy się nasz aktywny udział w dopiero co rozpoczętym ambitnym planie postawienia własnego domu. Zapominamy o tym, że gotowe projekty domów również mogą zostać poddane drobnym poprawkom i przystosowane do naszych potrzeb. Żeby jednak zmieniony projekt miał szansę okazać się strzałem w dziesiątkę potrzebujemy dobrego architekta, który będzie potrafił odpowiednio przerobić wybrany przez nas gotowy projekt.
Jaki powinien być architekt, któremu powierzymy przeróbkę istniejącego projektu? Dobry architekt to taki, którego polecają nam inni, w szczególności znajomi, którzy już korzystali z jego usług. Jak wiadomo, w dzisiejszych czasach poczta pantoflowa obejmuje coraz większe kręgi, warto więc opinii o architektach i biurach projektowych poszukać w internecie. Możemy również poprosić architekta o to, aby pokazał na wizualizacje zrealizowanych wcześniej projektów budowlanych. Dobry architekt to taki, który realnie ocenia sytuację i wybije nam z głowy realizację pomysłu czy rozwiązania ( według naszej opinii: idealnego), które w rzeczywistości mogłoby okazać się zupełną katastrofą. Pomoże też wybrać optymalne rozwiązania, uporządkuje nasze chaotyczne pomysły, czasami sam zaproponuje jakieś rozwiązanie, na które my nie wpadliśmy. Profesjonalny architekt odpowie na wszystkie nurtujące nas pytania dotyczące wyboru, funkcjonalności i zastosowania poszczególnych rozwiązań oraz w bardzo dużym stopniu przyczyni się do tego, by gotowy projekt domu, który wybraliśmy i postanowiliśmy przerobić, w jak największym stopniu spełniał nasze oczekiwania i zaspokajał potrzeby gwarantując nam w przyszłości wysoki komfort życia.

Nowoczesny dom, w sam raz dla młodych ludzi

Nowoczesny dom, w sam raz dla młodych ludzi

Kwi 7, 2014

Coraz więcej młodych małżeństw, młodych ludzi mając do wyboru kupno mieszkania lub wybudowanie domu, decyduje się na drugą opcję. Rozwiązanie takie wydaje się być idealne wtedy, gdy jest się pewnym tego, że jest się gotowym na to, by gdzieś osiąść na stale. Jakie domy wybierają młodzi? Najczęściej wybierane są projekty domów nowoczesnych, które w pełni odzwierciedlają potrzeby i pragnienia młodych.
Domy nowoczesne to połączenie dużej funkcjonalności z wyrazistym designem. Bardzo często parterowe, przyjmujące geometryczne kształty, będące spójną bryłą to spełnienie marzeń o minimalistycznej budowli z wnętrzami urządzonymi w dobrym stylu. To projekty, w których bierze się pod uwagę najnowsze rozwiązania architektoniczne i technologiczne, dlatego też są to domy energooszczędne. Surowa estetyka, z którą często są kojarzone, osiągana jest dzięki zastosowaniu odpowiedniego budulca – piaskowej, białej lub szarej cegły. Nie bez znaczenia jest też geometryczna bryła domu i zrezygnowanie z nadmiernych ozdób – okazjonalnie w projektach nowoczesnych domów mogą znaleźć zastosowanie metalowe lub drewniane elementy, przeważnie są one wykorzystywane jako poręcze. Wszystkie te elementy współgrające w jednym projekcie sprawiają wrażenie elegancji i nowoczesności. Dodatkowy sznyt zapewniają przeszklenia, które są kolejnym elementem charakterystycznym dla tego stylu.
Nowoczesne budownictwo stawia na proste geometryczne formy, nie rezygnując równocześnie z funkcjonalności oraz walorów estetycznych. To budownictwo, w którym wszystkie najlepsze cechy budownictwa tradycyjnego zastosowano jeszcze raz, jednak w odświeżonej i zupełnie innej formie. Okna zamieniono na przeszklenia, a ornamenty ustąpiły miejsca prostocie. Z całą pewnością nowoczesne budownictwo tak jak i budownictwo tradycyjne może poszczycić się bardzo wysoką funkcjonalnością.

Od czego zacząć? Działka czy projekt?

Od czego zacząć? Działka czy projekt?

Kwi 4, 2014

Wiele osób decyduje się na budowę domu dopiero wtedy, gdy mają już działkę. Nadal dosyć często zdarza się, że działka na której można wybudować dom, jest prezentem ślubnym od najbliższej rodziny. W takiej sytuacji nie ma żadnych wątpliwości: wybierając projekt domu, zawężamy swoje poszukiwania do takich projektów, które dobrze będą wyglądały na konkretnej działce.
Zdarza się jednak i tak, że nie posiadamy żadnego terenu, na którym można by wybudować dom. Bardzo często w takich sytuacjach, kwestią, którą należy rozwiązać na samym początku jest odpowiedzenie sobie na pytanie od czego zacząć: od wyboru projektu, czy może od wyboru działki?
Zazwyczaj, jeżeli zdecydujesz się na wybór pierwszego rozwiązania, najpierw szukasz idealnego projektu domu, bierzesz pod uwagę jego metraż, koszt wykonania. Plan taki zakłada również to, jak duża powinna być działka, by dom stał w odpowiedniej odległości od jej granic. Minusem takiego podejścia jest to, że mogą zdarzać się sytuacje, w których niezbędne będzie wprowadzenie pewnych zmian w projekcie domu. Może to być np. konieczność zainstalowania drzwi wejściowych w innym miejscu niż to, które przewidywał wcześniejszy plan.
Możesz również postąpić odwrotnie: najpierw znaleźć interesującą działkę, a dopiero potem zacząć zastanawiać się, jaki projekt domu wybrać. Warto pamiętać o tym, że działki w mieście lub na jego obrzeżach są z reguły droższe niż działki na terenach wiejskich. Jednak bez względu na to, jaką lokalizację wybierzemy, warto upewnić się, że działka, którą chcemy kupić jest zaopatrzona we wszystkie media – to znacznie ułatwi sprawę i pozwoli na szybsze rozpoczęcie prac budowlanych. Kolejnym krokiem jest wybór projektu domu – dziłki temu, że znamy już wielkość działki, możemy nieco zawęzić poszukiwanie idealnego projektu, poprzez chociażby nieuwzględnianie budynków zbyt małych w stosunku do posiadanej działki.