Nowoczesne budownictwo

Nowoczesne budownictwo

Mar 30, 2014

W dzisiejszych czzasach odcjodzi się od tworzenia projektów tradycyjnych na rzecz tak zwanych domów nowoczesnych. Domy tradycyjne rozumiane są jako te, które nawiązują do stylu dworkowego, posiadają mieszkalne poddasze, nie są niskoenergetyczne. Jakie wyznaczniki są charakterystyczne dla domów nowoczesnych?
Domy nowoczesne to zazwyczaj domy jednorodzinne, bardzo często parterowe. Rozwiązania, które wykorzystano podczas ich budowy to najnowsze rozwiązania techniczne, a zastosowany budulec – zazwyczaj piaskowa, biała czy szara cegła z metalowymi lub drewnianymi wykończeniami – nadaje mu wyjątkowego sznytu. Projekty domów nowoczesnych bardzo często przyjmują kształt zwartej bryły o rożnych powierzchniach przyjmującej geometryczne kształty. Surowa konstrukcja nie wyklucza jednak przeszkleń, które są cechą charakterystyczną domów nowoczesnych. Bardzo często występują w salonie – dodają mu przepychu i zapewniają bardzo dobre oświetlenie. Dachy, które pasują do takich budynków to dachy płaskie lub dwuspadowe, i to właśnie te dwa rodzaje najczęściej brane są pod uwagę podczas projektowania. To, co rożni dom nowoczesny od tradycyjnego to nie tylko wygląd, ale przede wszystkim zastosowane rozwiązania techniczne. Domy nowoczesne to domy energooszczędne, posiadające zintegrowany system zarządzania wszystkimi instalacjami znajdującymi się w budynku. Należy dodać, że to wnętrza niezwykle funkcjonalne.
Domy nowoczesne to odpowiednie rozwiązanie dla osób, które cenią zarówno praktyczne rozwiązania, jak i walory estetyczne. Domy te, bez zbędnych historycznych ozdobników, właśnie ze względu na swój minimalizm, wyglądają bardzo elegancko. Wpisują się one również w niemalże każdy krajobraz. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom oszczędności mogą pojawić się już na placu budowy, jak i potem – dzięki temu, że dom jest energooszczędny.

Jaki projekt domu wybrać?

Jaki projekt domu wybrać?

Mar 22, 2014

Jedną z najważniejszych decyzji, które musi podjąć każda osoba inwestująca w budowę domu jest wybór najlepszego projektu domu. Oferta dostępnych rozwiązań jest bardzo szeroka, dlatego wiele osób czuje się zagubionych i ma poważne problemy z dokonaniem wyboru.
Możliwością, którą na pewno warto jest wziąć pod uwagę, są tak zwane domy energooszczędne. Projekty domów energooszczędnych cechują się przede wszystkim różnymi rozwiązaniami, które pomagają w skuteczny sposób zapobiegać utracie ciepła przez budynek. Dzięki temu pozwalają na bardzo duże oszczędności na ogrzewaniu, które sięgają nawet kilkudziesięciu procent. Jeśli weźmiemy pod uwagę przewidywany czas użytkowania budynku, może okazać się, ze oszczędności, które będą możliwe dzięki zastosowaniu rozwiązań energooszczędnych, będą ogromne.
Przykładowe projekty tego typu budynków można znaleźć bez problemu w internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło domy energooszczędne projekty, żeby znaleźć katalogi biur projektowych, oferujących tego typu rozwiązania. Są to oczywiście budynki różnej wielkości, różniące się w dużym stopniu kosztami budowy. To jakie rozwiązanie wybierzemy zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych, jeśli jednak zależy nam na niskich kosztach utrzymania, warto pamiętać, że mniejsze budynki są znacznie tańsze do ogrzania.
Jak widać jednym z rozwiązań wartych rozważenia są domy energooszczędne. Projekt takiego budynku musi przede wszystkim uwzględniać dodatkowe ocieplenie oraz odpowiedni mechanizm wentylacji, a także małą ilość przeszklonych powierzchni. Ponieważ dom to inwestycja, która będzie nam służyła przez lata, nie można lekceważyć przyszłych kosztów eksploatacji budynku, zwłaszcza że w przyszłości koszty materiałów opałowych mogą znacznie wzrosnąć, co również będzie miało poważny wpływ na stan naszego portfela.

Zalety domów luksusowych

Zalety domów luksusowych

Mar 20, 2014

W dzisiejszych czasach ludzie bardzo cenią sobie wygodę. Podstawowym sposobem na stworzenie sobie tej wygody jest budowa dużego i przestronnego domu, który będzie się podobał wszystkim członkom rodziny. Idealne warunki do takiego życia stwarzają domy luksusowe. Pobudowanie takiego domu jest dosyć kosztowne, jednak można mieć przynajmniej pewność, że wszystkim taki dom spodoba się. Domy luksusowe są przede wszystkim duże. Właściciele domu mogą sobie sami wybrać czy ten ma mieć sześć pomieszczeń, osiem albo dwanaście. Są to zazwyczaj piętrowe domy, dzięki czemu te wszystkie pomieszczenia bardzo dobrze rozbijają się po całym domu. W domach luksusowych jest miejsce na pokój gościnny, hall, duże łazienki, garderobę, gabinet do pracy czy też spiżarkę, a oprócz tego przeznaczone jest też miejsce na wiele pokoi dziennych. W domach luksusowych bardzo często pojawia się też basen kryty albo otwarty. Najczęściej jest on usytuowany na tarasie albo pod tarasem i wtedy jest kryty. Domy luksusowe mają również bardzo bogato wyposażone wnętrza. Podłogi oraz ściany wyłożone są w bardzo luksusowy sposób, większość przedmiotów jest podświetlona, a wszystkie meble są bardzo nowoczesne. W takich domach bardzo często montuje się również kominki, które przede wszystkim stanowią element dekoracyjny. Projekty domów luksusowych najłatwiej można znaleźć w Internecie. Tam właśnie zamieszczane są wszystkie aktualne projekty, dzięki czemu szybko można znaleźć dom swoich marzeń. Projekty domów luksusowych tworzone są też w biurach architektonicznych na specjalne zamówienia klientów. Jednak gdy decydujemy się na takie właśnie domy nie możemy zapominać o tym, że często koszty ich utrzymania są dość duże. Powodem tego zazwyczaj jest przede wszystkim ich bardzo duża powierzchnia, która wymusza wysokie koszty ogrzewania czy podobne. Dlatego należy się dobrze zastanowić, czy w przyszłości na utrzymamnie takiego domu będzie nas po prostu stać.

Idealne usytuowanie domu.

Idealne usytuowanie domu.

Mar 18, 2014

W przeważającej części domy jednorodzinne to budynki wolno stojące, zlokalizowane na obrzeżach miast lub na terenie wsi, z przylegającymi do niego ogródkami. Zanim rozpoczniesz budowanie domu zastanów się jaka jego lokalizacja będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza. Oczywiście nie na wszystko możesz mieć wpływ, bardzo wiele zależy od ukształtowania działki, wystarczy jednak chwila namysłu, a z pierwotnej wady ukształtowania działki można stworzyć jej zaletę.
Bez wątpienia najbardziej optymalną opcją jest budowanie domu na płaskiej powierzchni. Warto zadbać o to, by budynek był dobrze usytuowany względem stron świata. Projekty domów jednorodzinnych uwzględniają zazwyczaj takie pomieszczenia jak łazienki, kuchnię, salon, pokój przeznaczony do pracy czy sypialnie. Warto tak usytuować dom, by pomieszczenia, w których spędza się znaczną ilość czasu były zaprojektowane od strony południowej, co przyczyni się do tego, że będzie w nich panowało duże nasłonecznienie. Pomieszczenia gospodarcze, garaż, sypialnia czy garderoba mogą znajdować się po stronie północnej, bardziej zacienionej.
Nie bez znaczenia jest również to, w którym miejscu będzie znajdował się budynek w odniesieniu do ulicy. Jeżeli zależy nam na ciszy i spokoju, pomieszczenie takie jak sypialnia nie powinno znajdować się od strony ulicy. Hałas dochodzący z niej w zdecydowanie mniejszym stopniu będzie przeszkadzał w garażu czy w garderobie. Powinno się również podjąć decyzję, która część działki będzie przeznaczona do zorganizowania sfery rekreacyjnej – od ulicy, czy raczej część schowana za domem.
Bardzo często nie jest możliwe pogodzenie i zastosowanie wszystkich wskazówek, które mogą być przydatne podczas decyzji o ulokowaniu wolno stojącego domu jednorodzinnego. Warto skorzystać choć z jednej, by w przyszłości cieszyć się niemalże idealnie wybraną lokalizacją budynku.

Adaptacja projektu gotowego.

Adaptacja projektu gotowego.

Mar 14, 2014

Znalazłeś już projekt domu, który w pełni odpowiada Twoim oczekiwaniom? Jesteś pewien, że to właśnie ten budynek powinien być wzniesiony na Twojej działce? Co więcej, jesteś przekonany, że idealnie będzie do niej pasował? Twoje przekonania powinny zostać zweryfikowane przez architekta, który posiada uprawnienia do tego, by dokonać adaptacji gotowego projektu, który wybrałeś.
Adaptacja projektu to przystosowanie go do rzeczywistych warunków panujących na działce. Sam proces adaptacji można podzielić na dwie zasadnicze części: część obowiązkową oraz indywidualną. Pierwsza, obowiązkowa część przystosowania projektu do rzeczywistych warunków obejmuje dostosowanie projektu gotowego do obciążeń konstrukcyjnych i warunków gruntowych oraz dostosowanie projektu do warunków zabudowy, które zostały ustanowione przez gminę. Ponadto do obowiązków architekta należy sporządzenie projektu zagospodarowania przestrzennego i pomoc klientom w uzyskaniu dokumentacji niezbędnej podczas ubiegania się o pozwolenie na budowę. Indywidualna część adaptacji projektu zależy od klienta i polega na dostosowaniu gotowego projektu domu do jego potrzeb. Najczęściej dokonywanymi zmianami są zmiana stropu, zmiana funkcji pomieszczeń, zmiany nachylenia konta dachu, zmiana kształtów, wielkości i rozmieszczenia znajdujących się w budynku otworów okiennych czy zmiana rozmieszczenia ścianek działowych. Czas adaptacji projektu to właściwie ostatni dogodny moment, w którym możemy wprowadzać do projektu zmiany.
Przeprowadzenie adaptacji projektu jest niezbędne, by otrzymać pozwolenie na budowę. Dotyczy ono gotowych projektów domów, które zazwyczaj są projektowane w oparciu o standardowe warunki, które mogą panować na działce. Ceny adaptacji projektów nie są jednolite i zależą od wielu czynników, między innymi: od ilości wprowadzanych zmian czy stopnia trudności prac.

elewacja3d.pl

Domy niskoenergetyczne.

Domy niskoenergetyczne.

Mar 12, 2014

Coraz częściej zanim podejmiemy decyzję o budowie domu bierzemy pod uwagę koszty jakie może on generować w przyszłości. Nic więc dziwnego, że coraz więcej inwestorów wybiera domy energooszczędne. Projekty budownictwa tego typu różnią się od budownictwa tradycyjnego przynajmniej jednym ważnym elementem: wprowadzone zostają rozwiązania, które pozwalają bardzo rozsądnie zarządzać energią.
Projekty domów niskoenergetycznych to zazwyczaj budynki o nieskomplikowanej, prostej bryle, bardzo często osadzonej w planie kwadratu lub prostokąta o dwuspadowym dachu. Prosta forma zmniejsza ryzyko „ucieczki” energii. Może to być rozczarowanie dla wszystkich tych, którzy chcieliby posiadać budynek o nietypowym kształcie – w domu o nietypowej bryle straty energii cieplnej będą o wiele większe. Warto pamiętać o tym, że budynki energooszczędne nie wykorzystują tak skomplikowanych rozwiązań technologicznych jak domy inteligentne, nie znaczy to jednak wcale, że zarządzanie energią w domu niskoenergetycznym musi być utrudnione. Aby dodatkowo zaoszczędzić, można regulować ogrzewanie poprzez zainstalowanie specjalnego elektrycznego sterownika. Bardzo dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na jeden rodzaj ogrzewania, bez względu na to, czy będzie to ogrzewanie podłogowe, konwekcyjne, czy ogrzewanie prądem elektrycznym.
Domy niskoenergetyczne to wspaniałe rozwiązanie, które coraz częściej jest wybierane przez Polaków. Niewątpliwy wpływ na to mają rosnące ceny prądu, gazu czy węgla, ale też coraz większa świadomość dotycząca użycia nowych technologii. Czy jednak wybór projektu domu niskoenergetycznego opłaca się? Jego budowa jest wprawdzie droższa, pamiętajmy jednak, że budowa domu to inwestycja na długie lata. I choć koszty budowy nie zwrócą się od razu, z całą pewnością mogą się one wyrównać po kilku latach systematycznej eksploatacji domu.

Drewniane marzenie

Drewniane marzenie

Mar 11, 2014

Domek z drewna… Marzenie niemal każdego człowieka, który kiedykolwiek myślał o postawieniu własnego domostwa. Pełne marzeń ściany, bajeczny i fantazyjny fason, a do tego domy z drewna pełne duszy. W końcu przecież nie ma nic bardziej pięknego niż obudzić się w pięknej, drewnianej chatce, z okien której rozciąga się widok na swojskie tereny, potem wyjść na kawę na tarasie i cieszyć się prawdziwą wolnością ducha. Poza estetyczną i emocjonalną sferą domów z drewna, zdecydowanie bije wszelkie rekordy popularności także ich bardzo ekologiczny aspekt. Otóż każdy dom, który zbudowany jest z drewnianych desek, czy bali, jest bardzo zdrowy, ponieważ nie zawiera w sobie żadnych pyłów, tak bardzo charakterystycznych dla domów z cegły, albo pustaka. Nie wymaga wiercenie dziur w tynku, a także pozwala uniknąć kłopotliwych sytuacji w chwilach, gdy zamoknie nam tapeta, albo tynk. Właśnie – i to jest kolejna sprawa, która przeważa na szali domów z drewna. Otóż domy drewniane są już same w sobie na tyle piękne, że nie wymagają nawet najdrobniejszych zabiegów estetycznych, typu nakładanie tapety, wygładzanie ścian, albo ich malowanie. Kolory naturalnego drewna są tak przecież piękne, że jedyną formą ich modyfikacji jest jedynie profilaktyczna impregnacja bezbarwnym lakierem, albo pomalowanie na biało, w celu uzyskania efektu bardziej ludowego. Domy z drewna jednak są domami, które „żyją”, a chodzi tutaj o to, że w przeciwieństwie do domów murowanych, konstrukcje drewniane stale wydają jakieś odgłosy, spowodowane na przykład trzeszczeniem desek, osiadaniem konstrukcji, albo rozprężaniem drewna pod wpływem temperatury. Oczywiste także jest, że drewniane domki trzeba zabezpieczać przed ciepłem i zimnem w zupełnie inny sposób niż budowle murowane, jednak taki rodzaj poświęcenia jest tak naprawdę niczym w połączeniu z mieszkaniem w pięknym, drewnianym domku pod miastem.

Co wyróżnia dom energooszczędny

Co wyróżnia dom energooszczędny

Mar 9, 2014

Z całą pewnością dzisiaj możemy powiedzieć, że to głównie ekologia wpływa na stosownie nowoczesnych materiałów budowlanych. Troska o środowisko naturalne ma ogromny wpływ na jakość zastosowanych materiałów, a nawet na projekt budynku. Im prostszy, tym mniej potencjalnych mostków termicznych przez, które ciepło ucieka. Stosowane są również nowoczesne materiały w postaci na przykład okien energooszczędnych, dokłada się izolacji. Niegdyś wynosiła ona zaledwie 10 cm dziś, mówi się nawet o 30 cm. Co więcej budowę budowę domów energooszczędnych wymusza polskie ustawodawstwo. Choć w początkowej fazie budowy trzeba znacznie więcej zainwestować to budowa energooszczędnych domów naprawdę się opłaca. Jeszcze bardziej opłaca się budowa domu pasywnego. W latach późniejszych inwestor ponosi właściwie zerowe koszty związane z ogrzaniem budynków. Budowa tego typu domu jest jednak zdecydowanie droższa. Jeśli nie chcemy nadwyrężać własnego portfela, chcemy by zostało nam trochę więcej pieniędzy w portfelu to domy z niskim zapotrzebowaniem na energię doskonale będą się ku temu nadawać. Dobrze o energooszczędność domu postarać się już na etapie wyboru projektu. Dom energooszczędny powinien mieć, prostą zwartą bryłą, jak najmniej załamań w konstrukcji. Najlepiej wymogi energooszczędności spełniają domy z użytkowym poddaszem. Jeśli by spojrzeć na krajobraz polskich miast i wsi, to śmiało można wysnuć wniosek, że właśnie tego typu projekty domów jednorodzinnych są najpopularniejsze. Projekt powinien być zaplanowany na planie czworokąty, z dużymi oknami wychodzącymi na południe, małymi na północ. Architekt powinien również zaplanować rodzaj materiałów z jaki zostanie wykonany dom. To głównie od ich jakości, a zwłaszcza jakości materiałów izolujących będzie zależeć współczynnik przenikania ciepła.