Płaski dach w domach parterowych.

Płaski dach w domach parterowych.

Lut 28, 2014

Coraz częściej odchodzi się od tradycyjnego budownictwa, który budzi dalekie skojarzenia z dworkiem szlacheckim, na rzecz domów bardziej nowoczesnych, często domów jednokondygnacyjnych lub budowanych w zabudowie szeregowej. Często też zmiana stylu budowania pociąga za sobą nieznaczne z pozoru zmiany, które tak naprawdę widoczne są dopiero wtedy, gdy projekt zostaje wykonany.
I tak na przykład projekty domów parterowych bardzo często są projektami, które mają płaski dach. Kiedyś kojarzył się on jedynie z brzydotą i tandetą, teraz jednak powoli wraca do łask, co więcej pozwala na projektowanie oryginalnych budynków, którym daleko do klockowatego budownictwa sprzed kilkudziesięciu czy kilkunastu lat. Czy warto uwzględniać płaski dach w projektach domów jednokondygnacyjnych?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Plusem zastosowania płaskiego dachu jest przede wszystkim obniżenie kosztów, a dach i piwnica to, jak wiadomo, najbardziej kosztowne elementy całej budowy. Dach plaski będzie o wiele tańszy, co więcej, zwiększa on ilość powierzchnie użytkowej, wewnątrz budynku nie powstają bowiem skosy, które ciężko byłoby zagospodarować. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że w przypadku budynku jednopiętrowego powierzchnia użytkowa odgrywa bardzo ważną rolę. Kolejną zaletą płaskiego dachu jest to, że dzięki niemu można zmniejszyć straty energii cieplnej, trzeba jednak upewnić się, że uszczelnienie jest starannie wykonane. Warto dodatkowo wspomnieć o tym, że na płaskim dachu bez żadnych problemów można zainstalować urządzenia klimatyzacyjne czy anteny satelitarne.
Zdaje się, że płaskie dachy okażą się być dobrym rozwiązanie w projektach domów parterowych. Warto jednak pamiętać, że nie wszędzie mogą być one instalowane. Nie znajdują one zastosowania w tych obszarach Polski, w których coroczne opady śniegu są obfite.

Piwnica: tak czy nie?

Piwnica: tak czy nie?

Lut 26, 2014

Zadajesz sobie pytanie czy w mieszkaniu, które chcesz zbudować zdecydować się na piwnicę czy nie? Nie chcesz ingerować w w gotowy projekt? Piwnice występują zazwyczaj w projektach domów tradycyjnych lub parterowych. Dzięki zastosowaniu podpiwniczenia ilość powierzchni użytkowej zdecydowanie zwiększa się. Piwnica to idealne miejsce, w którym można składować żywność – kondygnacja ta znajduje się pod powierzchnią gruntu, zawsze jest więc tutaj chłodniej niż na parterze i pierwszym piętrze. Pomieszczenie to możemy również wykorzystać do innych, nieco mniej oczywistych celów. Projekty domów standardowych, czy może raczej szablonowych, cechuje bardzo duża funkcjonalność. Ciężko jest zatem wygospodarować pomieszczenie, które mogłoby zmienić swoją pierwotną funkcję i stać się na przykład siłownią lub salą, w której stworzymy warunki odpowiednie do wywoływania zdjęć.
Wyobraźnia podpowiada nam, że projekty domów tradycyjnych, sztampowych to takie, które posiadają podpiwniczenie. Istotną cechą związaną z budową piwnicy jest znaczący wzrost kosztów związanych z budową domu tradycyjnego – koszt podpiwniczania domu może niejednokrotnie być zbliżony do około jednej trzeciej kwoty, która do tej pory została wydana na realizację projektu domu tradycyjnego. Znaczny koszt związany jest z między innymi z większą ilością betonu, potrzebnego do fundamentów czy wykonania stropu nad piwnicą. Jeżeli nie jesteśmy przygotowani na taki wydatek – można zdecydować się na wykonanie podpiwniczenia częściowego, co oznacza, że piwnica znajduje się tylko pod częścią budynku. To również dobre rozwiązanie dla osób, które planują w ten sposób zyskać miejsce na spiżarnię bądź kotłownię bez narażania się na bardzo wysokie koszty finansowe związane z realizacją tego planu. Podpiwniczenia domu zdecydowanie posiada wielu przeciwników jak i zwolenników, każda osoba budująca dom, powinna zastanowić się czy się na nią zdecydować czy nie.

Polacy pokochali nowoczesne domy

Polacy pokochali nowoczesne domy

Lut 26, 2014

Polacy coraz szybciej doganiają kraje Europy Zachodniej. Mamy tu na myśli nie tylko styl życia ale również sposób budownictwa. Domy w Polsce coraz częściej prezentują się w sposób całkowicie nietuzinkowy. Polacy nie boją się już sięgać po nowoczesne materiały budowlane, wykończeniowe. Nie obawiamy się również nowoczesnych, modernistycznych rozwiązań. Coraz bardziej popularne są między innymi projekty domów energooszczędnych. Domy energooszczędne pozbawione są tradycyjnych form, charakteryzują się głównie prostą bryłą. W nowoczesnych domach budowanych przez Polaków królują głownie spore przeszklenia. To dobry sposób by uzyskać efekt przestronności, szczególnie w małym wnętrzu. Coraz częściej też wybierane są domy nietradycyjne z płaskim dachem. Niegdyś płaski dach kojarzył się głównie z domami o sześciennym kształcie. Dzisiaj to cecha charakterystyczna dla domów nowoczesnych. Zresztą sami Polacy chcą jak najmniej wydawać na energię grzewczą. Prosta bryła, dodatkowo ocieplona jest to w stanie jak najlepiej umożliwić. Do przeszłości odchodzi wreszcie moda projekty domów tradycyjnych nawiązujących w swej stylistyce do polskich dworków, z kolumnami przy wejściu. Otwarcie rynków europejskich sprawiło, że wielu z nas podróżuje. W ten sposób mamy okazję by zapoznać się z architekturą naszych zachodnich sąsiadów. Tam panuje bowiem ład i porządek, w cenie są proste projekty domów, które są trwałe i funkcjonalne. Mamy też coraz większą świadomość jak projekt naszego domu wpływa na otoczenie, na krajobraz. Oczywiście nie stać nas nadal na naprawdę oryginalne i nietuzinkowe rozwiązania. Większość z nas musi więc wybierać projekty domów gotowych. Biura architektoniczne całe szczęście coraz chętniej spełniają oczekiwania klientów o bardziej wysublimowanych gustach proponując im naprawdę ciekawe gotowe projekty domów.

Czym charakteryzują się nowoczesne projekty domów?

Czym charakteryzują się nowoczesne projekty domów?

Lut 22, 2014

Nie da się ukryć, że nowoczesne projekty domów cieszą się rosnącą popularnością wśród klientów biur projektowych. Dlaczego tak się dzieje? Czemu coraz częściej wybieramy nowoczesne rozwiązania zamiast tradycyjnych i czy rzeczywiście są one lepsze?
Nowoczesne domy mają wiele zalet, które zdecydowanie przemawiają na ich korzyść i wpływają na duże zainteresowanie, którym się cieszą. Czym charakteryzują się projekty domów nowoczesnych? Przede wszystkim raczej prostą formą, która jest oparta na bryłach geometrycznych. Domy tego typu są zazwyczaj budowane na planie prostokąta. W nowoczesnej architekturze przykłada się bardzo dużą wagę do otwartych przestrzeni oraz dużej ilości światła, dlatego budynki utrzymane w tym stylu mają często dużo przeszkleń. Wielu osobom domy nowoczesne kojarzą się z raczej chłodnymi, sterylnymi wnętrzami, które są przeciwieństwem tradycyjnych, bardziej przytulnych rozwiązań. Tymczasem nie musi tak być – wszystko zależy od naszych upodobań oraz tego jaką aranżację wnętrz wybierzemy. W nowoczesnych wnętrzach można również wykorzystać ciepłe kolory oraz klasyczne materiały, takie jak drewno.
Nowoczesne domy często wyróżniają się ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi, takimi jak płaski dach. Warto jednak pamiętać, że nie każdy projekt domu nowoczesnego musi wyróżniać się jakąś szczególnie ciekawą formą. Często są to domy nie różniąca się bardzo od klasycznych, a o ich nowoczesności świadczą raczej różne rozwiązania techniczne. Oznacza to na przykład, że budynek jest energooszczędny, co pozwala na bardzo duże zmniejszenie kosztów eksploatacji.
Oczywiście wiele projektów domów nowoczesnych różni się znacznie między sobą, dlatego nie należy zbyt szybko odrzucać tego rozwiązania. Warto przejrzeć katalogi, które zawierają propozycje projektów w tym stylu, ponieważ możemy znaleźć w ten sposób bardzo wiele interesujących pomysłów.

Na co zwracać uwagę podczas konsultowania projektu?

Na co zwracać uwagę podczas konsultowania projektu?

Lut 18, 2014

Podczas budowy domu potrzebny jest szereg umiejętności, które nie każdy z nas posiada. Dlatego właśnie w kwestii przygotowania projektu domu i jest późniejszego wykonania, lepiej oddać pierwsze skrzypce profesjonalistom. Projekty domów, które możemy są efektem wielu godzin pracy specjalistów. Na jakie elementy szczególnie zwracać uwagę podczas omawiania wstępnego projektu?
Przekaż informacje o tym, w jakiej technologii chciałbyś mieć zaprojektowany dom. W budownictwie jednorodzinnym jest to zwykle technologia murowana, kojarząca się z tradycją, za nią znajdują się bale drewniane i drewniany szkielet. Możesz również poprosić projektanta o informacje dotyczące konstrukcji budynku, czyli tego w jaki sposób rozłożone jest obciążenie domu, tak by był on funkcjonalny a zarazem nie zatracił walorów estetycznych. Barto również przyjrzeć się rozmieszczeniu poszczególnych pomieszczeń wewnątrz budynku. Projekty domów mogą zakładać pomieszczenie otwarte, półotwarte lub zamknięte, to jest szczelnie odgrodzone od innego pomieszczenia ścianą i drzwiami. Jeżeli nie jesteś do końca pewien jak chcesz oddzielić od siebie poszczególne pomieszczenia, postaw na pomieszczenia otwarte. Dlaczego właśnie tak? O wiele łatwiejszym rozwiązaniem jest późniejsze wybudowanie brakującej ściany, niż niszczenie fragmentu ściany niepotrzebnej. Warto mieć również na uwadze to, że nie wszystkie ściany mogą być wyburzone. Dotyczy to między innymi ścian nośnych. Wyburzenie ściany może wiązać się również z koniecznością umieszczenia w tym miejscu dodatkowych filarów.
Z pewnością zna się on na projektach domów lepiej niż my, o ile więc warto jest przekazać mu swoje uwagi, o tyle mało opłacalne w dłuższej perspektywie może okazać się uparte obstawanie przy uwzględnieniu w projekcie konkretnej zmiany, jeżeli projektant uzna, że z różnych powodów będzie ona nietrafiona.

Domy jednorodzinne

Domy jednorodzinne

Lut 17, 2014

Zastanawiasz się nad kupnem mieszkania? A może lepiej wybudować dom jednorodzinny? Bardzo często koszt obydwu inwestycji jest do siebie niezwykle zbliżony lecz komfort, który wiąże się z wybudowaniem domu jest zdecydowanie wyższy niż podczas kupna mieszkania.
Czy myśląc o domach jednorodzinnych powinno się myśleć o malutkim, piętrowym domku z balkonem lub o projektach, które mają z góry narzuconą formę? Oferta dotycząca wyboru domu jednorodzinnego jest ogromna. Domy różnią się pomiędzy sobą ze względu na cenę, materiał z którego są wykonane, konstrukcję, sposób budowy. Można więc wybierać spośród domów małych i dużych, parterowych i piętrowych, drewnianych i murowanych, tradycyjnych, albo takich, przy budowie których wykorzystano nowsze rozwiązania. Jedynym ograniczeniem wydają się tutaj być oczekiwania i potrzeby klienta.
Dom jednorodzinny powinien spełniać oczekiwania całej rodziny, musi być więc niezwykle praktyczny. Podczas tworzenia projektu takiego domu często to właśnie praktyczne rozwiązania wypierają rozwiązania estetyczne. Podczas wyboru projektu warto zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami, np: kto będzie w nim mieszkał, czy ze względu na wiek mieszkających w nim osób można zdecydować się na dom piętrowy, czy lepiej zostać przy parterowym, zdecydować się na dom tradycyjny czy nowoczesny?
Domy jednorodzinne kojarzą się zazwyczaj z małymi parterowymi domkami, często jednak jest to wyobrażenie zupełnie odbiegające od rzeczywistości. To, jak duży dom klient uzna za funkcjonalny zależy tylko od niego. Kto decyduje się na budowę domu jednorodzinnego? Z pewnością nad jego wybudowaniem powinny pomyśleć osoby, dla których cenną wartość stanowi rodzina – w domu takim będzie można stworzyć wspaniałą rodzinną atmosferę, prawdziwe „ognisko domowe”, poza tym, być może kiedyś będzie mogło odziedziczyć go młodsze pokolenie?

Gdzie szukać inspiracji w wyborze projektu?

Gdzie szukać inspiracji w wyborze projektu?

Lut 11, 2014

Nie wiesz na jaki projekt domu ostatecznie się zdecydować? Cóż, z pewnością decyzja ta nie należy do najprostszych i najbardziej oczywistych. Gdzie szukać inspiracji? Co może pomóc w dokonaniu najwłaściwszego wyboru? Pomysłow na to, gdzie szukać inspiracji jest wiele. Poniżej znajduje się tylko kilka z nich. Dobrą inspiracją mogą być filmy: bardzo często przedstawiają one zrealizowane projekty domów nowoczesnych, z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią oraz perfekcyjnie urządzonymi wnętrzami. W filmach bardzo często zobaczyć można również domy drewniane.
Kolejnym bardzo dobrym pomysłem jest przeglądanie czasopism związanych z budownictwem. Wizualizacje projektów pobudzą naszą wyobraźnię i pozwolą na dokładniejsze określenie cech, jakie powinien mieć nasz wymarzony a zarazem funkcjonalny dom. Jakie wizualizacje można znaleźć w czasopismach i katalogach poświęconych budownictwu? Znajdziemy tam rozmaite projekty domów nowoczesnych i tych bardziej tradycyjnych, projekty domów piętrowych i parterowych, drewnianych i energooszczędnych. Będziemy mogli również poznać rozwiązania zastosowane w budynkach podpiwniczonych lub w takich, w których poddasze zostało zaadaptowane i stało się powierzchnią użytkową.
Co więcej, możemy realizację różnych projektów obserwować w terenie. Wystarczy zwrócić baczniejszą uwagę na to, jakie domy nas otaczają. Być może w okolicy odnajdziemy domy drewniane, parterowe lub domy nowoczesne – projekty, które już zostały zrealizowane dadzą nam najpełniejsze wyobrażenie o danym budynku.
Równie skutecznym sposobem jest odwiedzanie różnych grup dyskusyjnych i for internetowych. Czerpać z nich można nie tylko informację o tym, czy dana realizacja okazała się wystarczająco funkcjonalna, ale również o tym, jak zmienić projekt domu nowoczesnego czy tradycyjnego tak, aby lepiej odpowiadał naszym wymaganiom.