Jak rozplanować wnętrze domu?

Jak rozplanować wnętrze domu?

Sty 29, 2014

Idealny projekt domu to taki, który w jak największym stopniu spełnia oczekiwania klienta. Bardzo ważną kwestią jest wybranie takiego projektu, który gwarantuje funkcjonalność pomieszczeń. Zanim jednak przyjdzie nam wybierać projekt ze względu na funkcjonalność, trzeba podjąć o wiele bardziej podstawową decyzję: jaki ma być metraż naszego przyszłego domu. Zastanawiając się nad tym faktem musimy brać pod uwagę nie tylko dostępne projekty domów, ale też fundusze, którymi dysponujemy, wielkość działki oraz potrzeby i preferencje całej rodziny. Pamiętać przy tym należy, że budowa domu to inwestycja na lata, i tak właśnie powinniśmy go postrzegać: być może w przyszłości trzeba będzie przyjąć do niego rodzinę, którą założyło dziecko lub pomyśleć o tym, że w starości nie będziemy w stanie z werwą i radością wspinać się po schodach, by dostać się do sypialni.
Gdy wśród projektów znajdziemy projekt domu, który spełnia nasze oczekiwania dotyczące metrażu, możemy zacząć zastanawiać się nad lokalizacją poszczególnych pomieszczeń. Warto pamiętać o tym, że nawet gotowe projekty wprowadzają możliwość niewielkich zmian, zwłaszcza wtedy, gdy jest to dom parterowy, w którym ściany nośne nie stanowią aż takiej przeszkody, jak w domu piętrowym. Musimy zadbać o część komunikacyjną domu, tj. o wszystkie korytarze i przedsionki – nie powinny być one zbyt długie ani zbyt wąskie. Warto zadbać o to, by pomieszczenia dzienne takie jak kuchnia, salon czy jadalnia znalazły się w dobrze nasłonecznionej części domu. Warto też zadbać o funkcjonalność – umiejscowienie kuchni i jadalni w odległych częściach domu nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Pomieszczenia takie jak sypialnia, łazienka czy garderoba to pomieszczenia zaliczane do strefy nocnej domu. Dobrym pomysłem jest oddzielenie obydwu stref – dziennej, która jest reprezentacyjna i nocnej, która ma o wiele bardziej prywatny charakter.

Projekty domów parterowych

Projekty domów parterowych

Sty 27, 2014

Domy parterowe mają coraz więcej fanów. Nie powinno to nikogo dziwić, zwłaszcza wtedy, gdy weźmiemy pod uwagę to, że domy parterowe to idealne połączenie funkcjonalności i estetyki. Dodatkowym atutem jest to, że nie trzeba wiele, by w każdym otoczeniu wyglądały naprawdę imponująco.
Wizualizacje projektów domów parterowych wyglądają zazwyczaj na tyle interesująco, że znaczna część klientów decyduje się na budowę takiego właśnie domu. Dzięki wizualizacji od razu można wyobrazić sobie powierzchnię użytkową wewnątrz budynku parterowego, jest ona zazwyczaj duża. Projekty tego typu nie uwzględniają budowania schodów wewnątrz budynku, co pozwala zaoszczędzić naprawdę sporą ilość miejsca. Ze względu na jedną kondygnację, w domach tego typu niemożliwe jest zaadaptowanie strychu na użytek właścicieli. Problem ten można jednak rozwiązać np. poprzez wygospodarowanie w domu specjalnego miejsca na składowanie rzeczy, lub poprzez np. zwiększenie powierzchni garażowej. Budynki parterowe wyróżniają się dachem o dużej powierzchni, dzięki temu można jednak rozważyć pomysł umieszczenia tam okna. Kolejną cechą charakterystyczną dla tego typu budownictwa może być brak wyraźnych granic pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. W domach takich bardzo często można spotkać otwartą lub półotwartą kuchnię lub salon. Możliwe jest jednak zaakcentowanie bardziej wyraźnych granic poprzez zastosowanie sufitów podwieszanych lub wyraźne zaznaczenie różnic w poziomach poszczególnych pomieszczeń.
Projekty domów parterowych to projekty, które kładą szczególny nacisk na funkcjonalność i odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń wewnątrz budynku.
Domy parterowe to dobre rozwiązanie dla osób, którym nie przeszkadzają otwarte pomieszczenia. Sprawdzą się również wtedy, gdy ich mieszkańcami będą osoby starsze lub niepełnosprawne, mające problemy z poruszaniem się.

Funkcjonalne domy jednorodzinne.

Funkcjonalne domy jednorodzinne.

Sty 26, 2014

Wybór odpowiedniego projektu spośród setek projektów nie jest łatwym wyzwaniem. Należy mieć na uwadze to, że budowa domu to inwestycja na lata, nie powinna więc być zależna od chwilowych gustów, zachcianek czy panujących aktualnie trendów. Gotowe projekty domów jednorodzinnych bardzo często wykorzystują ciekawe rozwiązania, które wpływają na to, że komfort życia staje się wyższy.
Bardzo często w planie takiego domu znajduje się wiatrołap, który równie często bywa usuwany przez inwestorów. Warto wspomnieć, że w domu jednorodzinnym bardzo dobrze pełni on swoją funkcję, zapewniając miejsce, w którym można pozbyć się wierzchniego okrycia w chwili gdy wchodzimy do domu. Możemy tu umieścić wieszaki, które przeznaczone będą dla gości, a większa garderoba bądź szafa wnękowa, w której można przechowywać odzież wierzchnią może znajdować się w innej części domu, np. w przedpokoju.
Warto zastanowić się nad tym, czy garaż uwzględniony w gotowym projekcie domu jednorodzinnego spełnia wszystkie nasze oczekiwania. Być może warto, by był o kilka metrów większy, ale za to stworzył możliwość wydzielenia miejsca, w którym można składować różne rzeczy, np. rowery czy używany sezonowo sprzęt narciarski. Będzie mogło to być również miejsce przeznaczone do majsterkowania. Powiększenie garażu o kilka metrów nie wpłynie drastycznie na wzrost kosztów budowy oraz wzrost późniejszych kosztów eksploatacyjnych.
Powyższe przykłady pokazują, że nie wszystkie rozwiązania zastosowane w projektach domów jednorodzinnych należy od razu negować. To, co początkowo uważaliśmy za dosyć dużą wadę, po głębszym namyśle może stać się znaczącą zaletą. Pamiętajmy o tym, że ten typ budownictwa ma być odpowiedni dla mniejszych i większych rodzin i to właśnie potrzeby poszczególnych członków rodziny powinny być brane pod uwagę wtedy, gdy myślimy o wprowadzeniu przeróbek do gotowego projektu domu rodzinnego.

Czym charakteryzują się nowoczesne domy?

Czym charakteryzują się nowoczesne domy?

Sty 22, 2014

Co jakiś czas w budownictwie zaobserwować można pewną nową tendencję, która pokazuje się i na kilka lat dominuje styl, w którym budowane są domy. Kiedyś był to styl tradycyjny, pełen historycznych ozdobników, a domy uważane za tradycyjne nawiązywały swoim wyglądem do dworkow znanych z wcześniejszych wieków. Wszystko zmieniło się, gdy do budownictwa weszła moda na domy nowoczesne Projekty zmieniły się wtedy diametralnie, bez wątpienia jednak było to odejście w dobrą stronę.
Projekty domów nowoczesnych to projekty stawiające na surowość i prostotę. Dom ma się wyróżniać nie ze względu na krzykliwe otynkowanie czy niebanalne ozdoby, ile raczej przez wzgląd na zastosowany budulec, który jest budulcem najwyższej jakości. Budulec, który jest najczęściej używany do biała, szara lub piaskowa cegła. Jeżeli ozdoby, to ograniczają się one do metalowych lub drewnianych elementów – zazwyczaj są to barierki, które wpisują się w surową estetykę całości. Domy nowoczesne przyjmują zazwyczaj kształt geometrycznej bryły. Cechą charakterystyczną dla nich jest duże przeszklenie powierzchni występujące zazwyczaj w salonie. Dzięki temu pomieszczenie zyskuje na elegancji, zwłaszcza wtedy, gdy okna salonu wychodzą na zadbany ogród. Podczas tworzenia projektów domów nowoczesnych wzięto pod uwagę najnowsze rozwiązania technologiczne, dzięki czemu domy budowane w stylu nowoczesnym to domy ekologiczne i energooszczędne, które posiadają inteligentne systemy pozwalające na zintegrowane zarządzanie wszystkimi instalacjami znajdującymi się w takim domu.
Projekty domów nowoczesnych przypadną do gustu osobom, które cenią sobie wysoki komfort i dobrą funkcjonalność pomieszczeń. Bez wątpienia są to domy, które wpisują się w surową estetykę – zwolennicy minimalizmu powinni być zachwyceni. Projekty domów nowoczesnych to doskonałe połączenie funkcjonalności i estetyki.

Jak wybrać projekt domu?

Jak wybrać projekt domu?

Sty 22, 2014

Wybór projektu to bardzo ważny krok na drodze do zrealizowania inwestycji, jaką jest budowa własnego domu. Ma on ogromne znaczenie ponieważ przełoży się w bezpośredni sposób zarówno na koszty budowy, jak i na późniejszy komfort użytkowania budynku.
Przede wszystkim gdy wybieramy projekt domu powinniśmy zapomnieć o kierowaniu się najnowszymi trendami, zwłaszcza jeśli nasz budżet jest ograniczony. Trendy mają to do siebie, ze bardzo szybko ulegają zmianie, często również nie kładą wcale uwagi na wygodę i praktyczne aspekty budynku. Tymczasem dom jest inwestycją, z której będziemy korzystać przez bardzo wiele lat i jakość jej wykonania będzie przekładała się na naszą wygodę i dobre samopoczucie praktycznie każdego dnia. Nie ma sensu poświęcać wygody w pogodni za modą.
Oczywiście każdy inwestor chciały wybudować jak największy dom. Jednak wybór projektu domu o dużym metrażu przełoży się oczywiście w bardzo dużym stopniu na koszty budowy. Wiele osób zapomina również o ty, że dotyczy to większych kosztów późniejszej eksploatacji, w tym przede wszystkim ogrzewania takiego domu. Czasem warto jest zdecydować się na mniejszy budynek z lepiej zagospodarowaną przestrzenią.
Projekty domów dostępne w katalogach kuszą wieloma ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi. Są to często domy luksusowe o podwyższonym standardzie. Oczywiście każdy chciałby mieć taki dom, należy jednak zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście nas na to stać. Możliwość pochwalenia się taką inwestycją przed znajomymi, rodziną, czy sąsiadami jest oczywiście bardzo kusząca, niekoniecznie jednak musi być warta zadłużenia się na całe życie.
Jak widać wybór odpowiedniego projektu domu jest zdecydowanie trudnym zadaniem. Takiej decyzji nie warto podejmować pochopnie, dlatego musimy przygotować się na spędzenie bardzo dużej ilości czasu na przeglądaniu różnych rozwiązań w katalogach biur projektowych.

Dlaczego warto zdecydować się na budowę domu drewnianego?

Dlaczego warto zdecydować się na budowę domu drewnianego?

Sty 19, 2014

Zalety domów drewnianych można mnożyć niemalże w nieskończoność. Podaje się tu bardzo często argument, który można by zawrzeć w stwierdzeniu, że domy o konstrukcji drewnianej to domy zdrowe. Wszystko dlatego, że drewno to surowiec naturalny, który posiada zdolność do regulacji wilgotności. To właśnie ta niezwykła właściwość drewna przyczynia się do tego, że w domach drewnianych panuje specyficzny mikroklimat. Warto zwrócić uwagę na te właściwości domów drewnianych, o których nie mówi się często, i które nie dla wszystkich są oczywiste.
Jedną z takich właściwości jest lekkość konstrukcji ( w porównaniu z domami betonowymi lub ceglanymi). Mały ciężar domu pozwala znacznie ograniczyć głębokość fundamentów, a co za tym idzie – pozwala to ograniczyć ich koszty. Kolejną zaletą domów wykonanych z drewna jest to, że czas ich budowy, a właściwie składania jest krótki, zazwyczaj trwa on około trzy miesiące. W tym miejscu warto wspomnieć o kolejnej zalecie domów drewnianych – w odróżnieniu od domów wykonanych z cegieł, możliwe jest jego zbudowanie o każdej porze roku. Może się ona odbywać w okresie jesiennym i zimowym dlatego, że podczas składania konstrukcji domu drewnianego nie są wymagana żadne more prace, takie jak murowanie. Budowa domu ogranicza się właściwie do montażu drewnianych elementów, które łączone są za pomocą gwoździ. Warto też dodać, że domy drewniane mają niewielką grubość ścian zewnętrznych, co w porównaniu do murowanego domu o takich samych wymiarach oznacza, że dom drewniany jest przestronniejszy. Kolejnym argumentem, który wskazuje na zalety domów wykonanych z drewna, jest łatwość przebudowy. Jeżeli zechcemy zmienić ustawienie wnętrz nie będzie się to wiązało z takim nakładem pracy, jak ma to miejsce podczas stawiania dodatkowych ścian lub usuwania ścian zbędnych w domach murowanych. Konstrukcja domów drewnianych pozwala na łatwą przebudowę wnętrza budynku.

Co wziąć pod uwagę wybierając projekt domu

Co wziąć pod uwagę wybierając projekt domu

Sty 19, 2014

Samodzielna budowa domu jednorodzinnego bywa bardzo kłopotliwa. Nie powinna więc dziwić ogromna popularność deweloperów realizująca projekty domów pod klucz. Budowa domu, szczególnie w systemie gospodarczym wymaga nie tylko sporych nakładów finansowych ale też sporej dawki cierpliwości. Po pewnym czasie inwestor, który wcześniej nie miał pojęcia o budownictwie staje się małych fachowcem. W międzyczasie popełnił też z pewnością mnóstwo błędów. Jeśli i ty znajdujesz się na etapie wyboru projektu, musisz koniecznie zapoznać się z poniższym artykułem. Dzięki temu dowiesz się na co uważać w trakcie budowy, czego unikać. Zanim w ogóle zaczniesz rozglądać się za projektem domu wybierz działkę. Zwróć uwagę na jej ukształtowanie, położenie względem stron świata no i oczywiście sąsiedztwo. Jeśli jesteśmy przy działce to nie możemy nie wspomnieć o warunkach zabudowy. W gminie na terenie, której znajduje się działka sprawdź dokładnie warunki zabudowy dla danego Ci terenu w planach zagospodarowania przestrzennego. Dopiero wtedy możesz się zabrać za wybór projektu. Po pierwsze musisz zdecydować w jaki konstrukcji chcesz wznosić dom. Do wyboru masz domy drewniane bądź domy murowane. Weź pod uwagę to ile czasu zajmuje zbudowanie domu w danej technologii, jaki jest koszt poszczególnych materiałów, jak długo są wytrzymałe. Nie możesz też pomijać tak ważnych czynników jak parametry energooszczędności. Domy z drewna jak też domy murowane powinny charakteryzować się niskim przenikaniem ciepła. Dzięki temu ciepło dłużej będzie utrzymywać się w budynku, a do ogrzania całego domu zużyjesz zdecydowanie mniej materiałów grzewczych. Ważną kwestią jest również wybór projektu domu. Możesz zdecydować się na projekt wykonywany na specjalne zamówienie, jak też na projekt z gotowych katalogów. W ostatnim przypadku warto zdecydować się na taki, który dopuszcza wprowadzenie zmian. Adaptacja projektu bywa zdecydowanie tańsza niż budowa kupno projektu indywidualnego, również szytego na miarę.

Nowoczesna bryła budynku

Nowoczesna bryła budynku

Sty 15, 2014

Można wyróżnić pewne cechy charakterystyczne dla współcześnie budowanych domów. Po pierwsze mają one zdecydowanie prostszą bryłę. Zwykle projektowane są na planie prostokąta. Kolejną cechą charakterystyczną jest prosty, dwuspadowy dach. Prosta bryła obecnie projektowana wcale jednak nie jest nudna. Budynki te często mają bardzo ciekawą formę dzięki ciekawym zabiegom architektonicznym, jak też wykończeniem elewacji. Architekci oferujący domy nowoczesne projekty w postaci gotowych katalogów coraz częściej podążają za aktualnymi trendami, co przekłada się nie tylko na prosty modernistyczny wygląd, ale również na energooszczędność. Liczy się między innymi ergonomia budynku. Powinien on zabierać stosunkowo nie wiele miejsca, jednak we wnętrzu mieszkańcy powinni czuć się przestronnie. Nadal przeważają jednak projekty domów z użytkowym poddaszem, wszystko przez stosunkowo niskie parametry przenikania ciepła przez do tego typu. W gotowych, katalogowych projektach domów coraz częściej też pojawiają się zupełnie nowe, innowatorskie instalacje. Dzięki nim można zdecydowanie mniej wydać na ogrzanie domu. Dom nabiera nowoczesnego charakteru głównie za sprawą elewacji. Jeśli zastosowano w niej drewno w połączeniu z tynkiem oraz szkłem to dom wygląda naprawdę ciekawię. Ponadto architekci coraz częściej nie boją się proponować dużych okien. W przypadku bardzo małych projektów, duże przeszklenia mogą nadawać prawdziwej przestronności. Wybierają projekt domu warto jednak myśleć nie tylko o perspektywie najbliższych kilku lat. Nowoczesne bryła budynku powinna być modna nie tylko teraz ale również później, za kilka czy nawet kilkanaście lat. Tylko wtedy dom będzie spełniał swoje wymagania. W innym przypadku po kilkunastu latach użytkowania budynku potrzebna będzie kolejna modernizacja.